Nerede - Nasıl Gidilir

Atatürk Köşkü Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti

10-12 Haziran 1937’de Atatürk, Trabzon’a üçüncü ve son şerefini verdiğinde Trabzon Atatürk Köşkü evinde iki gece kalmıştır. 11 Haziran 1937 gecesi Atatürk, bu konaktaki tüm mal varlığını çok sevdiği Türkiye ülkesine bağışlamaya karar vermiş, uygulanması için başbakana gönderilmiştir.

Trabzon konağında servetini vatana adayan Atatürk, şunları söyledi: “İnsanın serveti manevi kişiliğinde olmalıdır. Mal ve mülk bana ağırlık veriyor. Bunları milletime vermekten ferahlık duyuyorum.

Soğuksu konağı bilinmeyen bir nedenle Türk devletine bağışlanan mallar listesinde yer almadı ve ölümünden sonra kız kardeşi Makbule Hanım’a miras kaldı. 1942 yılında Makbule Boysan tarafından satın alınan konak, aynı yıl müze olarak hizmete açılmıştır.

Müzede Atatürk’ün 19. yüzyıl sonları ve 20. yüzyıla ait mobilya, porselen, halı ve tabloları gibi etnografik eserleri sergilenmektedir.

Galata Kulesi Ulaşım Rehberini inceleyebilirsiniz…

Trabzon Atatürk Köşkü Nerede?

Atatürk Köşkü, Trabzon’un merkezindeki Soğuksu semtinde, çam ormanları ile çevrilidir. Merkezi konumu ile göz dolduran köşk, Trabzon’un simge yapılarından biridir. Atatürk ziyaretleri ve yalıda konaklamalarla zenginleşen bu köşk, Trabzon’un simgesi haline gelmiştir.

Trabzon Atatürk Köşkü’ne Nasıl Gidilir?

trabzon-ataturk-kosku
Atatürk Köşkü

Köşk, Trabzon’un merkezindeki Soğuksu mahallesinde yer almaktadır. Bu sebeple köşke ulaşımda herhangi bir sıkıntı yoktur. Konağa özel araçla ya da belediyenin sağladığı köşk otobüsü ya da taksi ile ulaşım sağlanabilmektedir.

Trabzon Atatürk Köşkü Ziyaret Saatleri Ne Zaman?

Atatürk Köşkü yıl boyunca açıktır, ancak ziyaret saatleri yaz ve kış arasında değişmektedir. Açık olduğu ziyaret saati şu şekildedir:

  • 15 Ekim- 15 Nisan tarihleri ​​arasında sabah 08:00, akşam 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
  • 15 Nisan- 15 Ekim arasındaki yaz ziyaretçileri sabah 08:00, akşam 19:00’a kadar ziyaret edebilir.

Trabzon Atatürk Köşkü Giriş Ücreti

trabzon-ataturk-kosku-giris
Atatürk Köşkü
  • 0-6 yaş arası ziyaretçilere ücretsiz.
  • Öğrenci olan ziyaretçiler için 4 TL,
  • Öğrenci olmayan ziyaretçiler için 8 TL olarak belirlenmiştir.

Kapanış

Şimdi bir müze ve Trabzon’un en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan konakta 19. yüzyıl sonları ve 20. yüzyıl mobilyaları, porselenleri ve halıları bulunuyor. Atatürk’ün diğer eşyaları ve resimlerinden oluşan 344 eser sergilenecek.

Konağın girişinde sağda Atatürk’ün Trabzon’a ilk geldiğinde yaptığı konuşmanın tam metni var. Burada da odaya açılan salonun duvarlarında Atatürk’ün seyahatlerinin resimleri asılıdır. Atatürk’ün dinlendiği koltuk ve sofa, yemek odası, yatak odası, banyosu, yardımcı odası ve çalışma odası üçüncü kattadır.

Eğer siz de daha önce bu tarihi köşke ziyarette bulunduysanız deneyimlerinizi bizimle paylaşmak için aşağıda bulunan yorum kısmını kullanabilirsiniz. Böylelikle ilk defa gidecek olan okurlarımıza daha fazla rehberlik edebiliriz. İyi gezmeler dilerim 😊

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu