Gezilecek Yerler

Araklı Gezilecek Yerler

Trabzon herkesin ömrü boyunca en az bir defa görmesi gereken şehirlerden bir tanesi. Tarih sayfalarında her zaman çok önemli bir yere sahip olan şehir, günümüzde bozulmamış olan kültürü ve sıcakkanlı insanlarıyla birlikte değerini korumaya devam ediyor. Tatil dönemlerinde Karadeniz Bölgesi ilk akla gelen adres olmasa da bu seçeneği değerlendirmeniz ve doğaya doymanız en iyi tercihlerden bir tanesi olacak.

Trabzon il merkezinde gezilip görülmesi gereken birçok farklı yer var. Ancak Trabzon yalnızca bununla sınırlı değil. Tarihi boyunca dünya tarihine damga vurmuş olan imparatorlukların bünyesinde olan Trabzon’un her köşesinde yeni bir tarihi yapıya ya da doğal güzelliğe ulaşmak mümkün. Bu sebepten dolayı ilçelerini de gezmeniz gerekiyor.

Araklı Trabzon’un en değerli ilçelerinden bir tanesi. Harika bir şehir planı olan Araklı’da gezip görmeniz gereken çok sayıda yer var. Biz de sizler için harika bir Araklı gezilecek yerler listesi hazırladık. Gelin isterseniz hep beraber bu harika noktaları inceleyelim.

Araklı’nın Kısaca Tarihi

Araklı’nın kısaca tarihinden bahsetmek gerekirse, Trabzon’un Sürmene ilçesine bağlı olan Araklı daha sonra alınan kararla ilçe yapılmıştır. Yaklaşık olarak 150 yıllık bir geçmişe sahip olan Araklı oldukça eski bir yerleşim yeridir.

Araklı’da Gezilecek Yerler

1. Mahura Şifalı Suyu

mahura-acisu-sifalisu-arakli

Araklı ilçesinde gezip görmeniz gereken yerlerin ilk sırasında Mahura şifalı suyu yer alıyor. Araklı merkeze yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta bulunan Bereket Köyü’ne giderseniz bu bölgede herkes tarafından şifalı olduğu söylenen sudan içmeniz mümkün.

Bölge halkının çok büyük bir kısmı şifa bulmak için bu sudan alıp düzenli olarak suyu kullanıyor. Özellikle sindirim yolu hastalıklarında bu suyun etkileri inanılmaz seviyede iyi. Araklı gezilecek yerler listemizde bulunan bu şifalı sudan içerek kendinizi uzun bir Trabzon gezisine hazırlayabilirsiniz.

2. Pazarcık Milli Parkı

Hazırladığımız Araklı gezilecek yerler listesinin ikinci sırasında Pazarcık Milli Parkı bulunuyor. Karadeniz’in yeşiller içerisindeki halini en güzel anlatan noktalardan bir tanesi.

Milli parkın içerisine girdiğinizde karşınıza çıkan manzara sizi daha ilk dakikadan büyüleyebilir. Alabildiğine yeşil alanın uzandığı bu milli parkta geçirdiğiniz zaman içerisinde oksijene tamamen doyacaksınız.

Milli parkın kurulduğu bölgede çeşitli mağaralar da bulunuyor. Eğer aileniz ile bölgeye gelirseniz bu milli parktaki mağaraları gezebilir ve farklı tecrübeler edinebilirsiniz. Her zaman aileniz ile dinlenebileceğiniz ve muhteşem manzarayı takip edebileceğiniz alanlarda mevcut.

Konum için tıklayınız…

3. Kalecik Kalesi

Karadeniz’in bu kadar kıyısında olup denize giremeden evinize dönmek sizin için çok kötü bir tecrübe olacaktır. Ancak Karadeniz her dönemde denize girmek için uygun değil.

Özellikle bahar aylarında çok rüzgârlı ve yağışlı olduğundan denize girmek çok mümkün olmuyor. Ancak yaz dönemleri kendinizi serin sulara bırakmanız için son derece uygun.

İlçede yer alan Kalecik Kalesi hem tarihi yapısı hem de denize girmek için uygun alanı ile kesinlikle Araklı gezilecek yerler listemizde olmayı hak ediyor. Denize sıfır olan bu kale son derece küçük. Kaledeki tarihi kısa sürede inceledikten sonra kalenin yapısı sebebiyle oluşan doğal koyda denize girebilirsiniz.

4. Araklı Çarşısı

Dünyanın birçok farklı ülkesini gezen uzmanlar bir şehri ve kültürü hissetmek için pazar alanlarını gezmeniz gerektiğini söylemektedir. Şehrin gelen turistleri etkilemek amacıyla oluşturulan yerlerinde her zaman yapaylık olur.

Ancak pazar alanları tamamen doğal yerlerdir ve tam olarak bölgenin dokusunu, kültürünü hissedebilirsiniz. Karadeniz bölgesinde yaşamayanlar için bu kültür son derece farklı olabiliyor. İnsanların Araklı gezilecek yerler araştırması yapmasının sebebi de ortaya çıkan bu farklılık.

Ortaya çıkan yaşam ve kültür farkını tecrübe etmek, yöresel ve doğal ürünleri satın alıp evinize anılarla gitmek istiyorsanız Araklı Çarşısı tam size göre bir adres.

5. Araklı Os Şelalesi

Araklı Os şelalesi, Trabzon’un Aralıklı ilçesinde bulunmaktadır. Sakin ve doğal halini koruyan Os şelalesine giriş ücretsizdir. Araklı Belediyesi restorasyon çalışmalarında bulunmuş ve yön tabelaları uygulanmıştır.

Araklı’nın Nesi Meşhur?

Araklı bölge halkının geçim kaynağı genellikle arıcılık faaliyetine bağlıdır. Delibal olarak bilinen bal türü burada üretilmektedir.

Araklı Nerede?

Trabzon’un doğusunda yer alan Araklı’nın merkeze uzaklığı 29 km’dir. 1953 yılına kadar Sürmene’ye bağlı olan Araklı sonrasında Sürmene’den ayrılarak ilçe olmuştur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu