Gezilecek Yerler

Antalya’da Gezilecek Görülecek Yerler

“Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en güzel yeridir.” Mustafa Kemal Atatürk

Dünyanın en bilinen şehirlerinden olan Antalya ili, tarihi kalıntıları, şelaleleri, antik kentleri, doğası, doğal güzellikleri ile mutlaka görülmesi gereken şehirlerden biridir.

Her yıl binlerce hatta milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlayan şehir her ilçesi her semti ile başka güzellikler sunmaktadır. Koyları, mavi bayraklı plajları ile Akdeniz’in en güzel kıyılarına sahiptir demek yanlış olmaz.

Ilıman iklimi ile her mevsim rahatlıkla gezilebilecek şehir, Toros dağlarının yeşili ile Akdeniz’in eşsiz mavisini birleştirmektedir. Antalya Türkiye’nin 5. Büyük şehridir. Bu yüzden şehirde ki tüm güzellikleri görmek haftalarınızı hatta aylarınızı alabilir.

Antalya’da Gezebileceğiniz 8 Yer

Antalya eşsiz güzellikte ki birçok lokasyona ev sahipliği yapmaktadır. Kemer, Alanya, Belek, Side gibi birçok turistlik ilçeye ev sahipliği yapmaktadır. Antalya’da mutlaka görülmesi gereken yerler listesi aslında oldukça fazladır. Fakat kısıtlı zamanda gezecek kişiler için Antalya’nın merkezinde bulunan 8 eşsiz güzellikte ki yeri keşfedebilirsiniz.

Kaleiçi

Antalya’da görülmesi gereken yerler içerisinde ilk akla gelenlerden biride Kaleiçi’dir. Antalya şehir merkezinde bulunan Kaleiçi lokasyona olarak hem ulaşılabilir hem de farklı deneyimleri bir arada yaşamak isteyen kişiler için güzel bir tercih olacaktır. Tarihi evleri, Arnavut kaldırımlı sokaklarına girildiğinde insanı büyüleyen bir yapıya sahiptir.

Kaleiçi Antalya’nın en büyük merkez ilçelerinden biri olan Muratpaşa ilçesine bağlıdır. 700 yıllık yivli minaresi, 1900’lü yılların başında yapıldığı tahmin edilen saat kulesi ile size eşsiz bir görsel tarih şöleni sunan Kaleiçi’nde ayrıca bir kafe, Restoran, bar bulunuyor.

Cumhuriyet meydanı, üç kapılar ve Karaali parkından giriş yapılabilen Kaleiçi tüm yolların sonunda sizi tarihi yat limanı ile buluşturuyor. Çeşitli hediyelik eşyaların satıldığı küçük dükkânlardan tanıdıklarına hoş hediyeler almanız mümkün. Aynı zamanda Kaleiçi’nde panoramik asansör, oyuncak müzesi ve etnografya müzesi bulunuyor.

Dar sokakları ile insanı tarihi bir yolculuğun içine bırakan Kaleiçi sizi de içine çekebilir ve tarihi dar sokaklarında kaybolabilirsiniz.

antalya-kaleici

Kurşunlu Şelalesi

Yeşilliğin her tonunun eşsiz gösterini sunan Kurşunlu Şelalesi yerli ve yabancı turistlerin en uğrak noktalarından biri. Bir ana ve birkaç küçük şelaleden oluşan Kurşunlu Şelalesi piknik yapmak isteyenlerinden gözdesi. Kızılçam ve birçok ağaç türünün bulunduğu şelale sakinliği, yeşilliği ile ziyaretçilerini büyülüyor.

Sahil Antalya Parkı

Antalya şehir merkezinde bulunan Konyaaltı sahili üzerine kurulan sahil yaşam parkı şehrin en gözde sosyal yaşam lokasyonlarından biri. Hem turistlerin hem de yerel halkın en çok tercih ettiği yerlerin başında geliyor.

Sahil boyunca uzanan yeşil alanları, parkları, yürüyüş parkurları, kafe ve restoranları ile cazip bir eğlence merkezi. Ayrıca içerisinde Konyaaltı açık hava tiyatrosunu barındırıyor. Çeşitli konser ve organizasyonların yapıldığı antik tiyatroda mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

Düden Şelalesi

Antalya’nın Kepez ilçesinde yer alan şelale oldukça büyüleyici bir atmosfere sahiptir. Yemyeşil doğası, yürüyüş parkuru ile mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Şelale çevresinde çeşitli restoranlar bulunuyor. Şelalenin alt tarafında mağara içerisinden yürüyerek çeşitli fotoğraflar çekinebilir üst tarafında ise piknik yapabilirsiniz.

Antalya Hayvanat Bahçesi

Birçok çeşitli hayvanın yer aldığı doğal yaşam parkı, özellikle çocuklu aileler için güzel bir deneyim sunuyor. Hayvanat bahçesi araç ile giriş 20 Türk lirası 12 yaş altına ise ücretsiz.

antalya-hayvanat-bahcesi

Antalya Müzesi

Konyaaltı caddesinde bulunan müze 300.000 metrekarelik bir sergi alanına sahiptir. Şehrin binlerce yıllık tarihine dair birçok dönemin kalıntıları bulunan müze mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisidir. Müzede;

  • Paleolitik
  • Kalkolitik
  • Neolitik
  • Erken Tunç Çağı

Buluntuları sergilenmektedir. Ayrıca müzede güncel sanat sergilerine de yer verilmektedir

Lara Plajı

Antalya’nın en önemli plajlarından biridir. Kum sahili ve sığ denizi ile mutlaka görülmelidir. Ayrıca plan içerisinde kum heykel müzesi bulunmaktadır. Sadece su ve kumdan yapılan heykeller sanatı seven herkesin dikkatini çekmektedir.

antalya-lara-plaji

Atatürk Caddesi

Antalya’nın merkezinde yer alan cadde şehrin en önemli caddelerinden biridir. Dönerciler çarşısında başlayarak yalım parkına kadar uzanan cadde üzerinde çeşitli alışveriş mağazaları, kafeler ve restoranlar bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu