Gezilecek Yerler

Antalya Kaleiçi Gezilecek Görülecek Yerler, Kaleiçi Nerede?

Kaleiçi bölgesi, büyük bir kısmı yıkılmış ve yok olmuş at nalı biçiminde dıştan ve içten surlar ile çevrilidir. Surlar Roma, Helenistik, Selçuklu, Bizans ve Osmanlı devirlerinin ortak eseridir. Surların 80 adet burcu bulunuyor.

Surların içerisinde kiremit çatıya sahip olan yaklaşık 3000 kadar ev bulunuyor. Evlerin karakteristik mimarisi Antalya’nın yalnızca mimari tarihi ile ilgili fikir vermekle kalmaz, aynı zamanda bölgenin yaşam tarzını, geleneklerini ve görenekleri en iyi biçimde de yansıtır.

Antalya Kaleiçi Nerededir?

Kaleiçi, Antalya ilinin Muratpaşa ilçesi sınırı içerisinde bulunan kara ve deniz surları tarafından kuşatılan kent merkezine verilmiş isimdir. Kaleiçi’nin Sokak mimarisi ve ev mimarisi Antalya tarihinin kalıntılarını günümüze kadar getiriyor.

Eski evlerin önemi yalnızca mimari olarak değil, aynı zamanda insanların yaşam şekillerini, davranışlarını, gelenek göreneklerini ve sosyal yönlerini anlama konusunda da yardımcı olur.

antalya-kaleici-hadrian-kapisi

Antalya Kaleiçi Tarihi

Antalya, Antik Pamphylia Bölgesi sınırları içinde bulunuyordu. Bergama Kralı II. Attalos önderliğinde kurulmuş ve Attaleia ismini almıştır. Kaleiçi Bergama İmparatorluğu altında hızla büyüyüp gelişmeye başlamıştır.

Bergama İmparatorluğu’nun yıkılmasından sonra korsanlara ev sahipliğinde bulunsa da Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesiyle beraber yıldızı tekrar parlayan bir yerleşim yeri olmuştur.

Roma döneminde tarihi surlar genişletilerek ticaretin de hızlanmasıyla Attaleia, Akdeniz’in önemli limanlarından bir tanesi olmuştur. Roma İmparatorluğu’nun en önemli hükümdarlarından biri olan Hadrian Attilla’yı ziyaret etmiştir. Kentin günümüzdeki en değerli yapılarından Hadrian Kapısı o günkü ziyaretin en büyük kanıtlarından biri olarak Kaleiçi’ni taçlandırıyor.

Antalya Kaleiçi bölgesi antik çağın kalıntılarını içinde barındıran önemli turizm noktaları arasındadır. Bu kalıntılar bölgeyi çeviren surlar ve iç limanda bulunan liman mendireğinin bir bölümüdür. Günümüzde önemli bir eğlence merkezi olan bu bölgedeki binaların kullanıldığı alanlar şunlardır:

 • Butik otel
 • Restaurant
 • Bar
 • Kafeterya
 • Pansiyon
 • Alışveriş yerleri
 • Hediyelik eşya dükkanları

Bu binalar gelen turistlerin memnun kalarak ayrılacakları yerlerden bazıları olmuştur. Kaleiçi’nde bulunan bu binalar kullanıcıların tüm ihtiyaçlarının karşılanması için yeterlidir.

Antalya Kaleiçi Kalınacak Yerler

Antalya Kaleiçi’nde konaklamak isteyen her bütçeden aileye konaklayacakları binalar mevcuttur. İster apartta ister otelde ister pansiyonda isterseniz de kiralık evlerde kalabilirsiniz. Otellerin çoğunda pek çok sosyal tesis faaliyetlerine, yiyecek içecek hizmetlerine yer verilir.

antalya kaleici konaklama

Antalya Kaleiçi Gezilecek Yerler

Yivli Minare Camii ve Külliyesi, Antalya’nın önemli sembollerinin arasında yer alır. Antalya gezisi yapılırken merak edilen ve sıkça ziyaret edilen yerlerden bir tanesidir. Muratpaşa ilçesinin Kaleiçi semtinde bulunur ve Antalya merkezde bulunan ilk Selçuklu ve İslam eserlerinden bir tanesidir.

 1. Hadrian Kapısı
 2. Mermerli Plajı
 3. Saat Kulesi
 4. Antalya Kaleiçi Panaromik Asansör
 5. Yat Limanı
 6. Suna-İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi
 7. Hıdırlık Kulesi
 8. Karaalioğlu Parkı
 9. Cam Teras ve Keçili Park

Tarihi Saat Kulesi, Cumhuriyet Caddesi’nin üzerinde ve Kalekapısı denen mevkide bulunur. Şehrin simgesel yapılarından olan Saat Kulesi dış surların üstüne inşa edilmiştir.

Tarihi Saat Kulesi’nin kimin tarafından ve hangi tarihte yapıldığıyla alakalı kesin bir bilgi bulunmamakla beraber, Sultan II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. senesine özel olarak armağan edildiği düşünülüyor. Yapılış yılı 1901 yılına karşılık geliyor. Kare gövdeli olan saat kulesinin dört bir yanında saatler bulunuyor.

En tepesindeyse çan vardır. Tarihi Saat Kulesi’nin hemen yanında yer alan heybetli cami ise Tekeli Mehmet Paşa Camisidir. 1600’lü senelerde yapıldığına dair tahminlerde bulunulan bu cami Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde de adından söz ettirmiştir. 2018 yılından itibaren camide bir takım restorasyon düzenlemesi yapılıyor.

Hadrian Kapısı, Antalya ilinin en iyi biçimde korunmuş ve gösterişli yapılarından bir tanesidir. Hadrian Kapısı, şehrin önemli sembollerinden biri haline gelmiştir ve 1870 yaşında olan bu tarihi kapı Antalya ili için oldukça önemlidir.

Antalya Kaleiçi Yeme-İçme

Antalya Kaleiçinde nerede ne yenir nerede ne içilir diye soracak olursanız aşağıdaki listeye bakabilirsiniz.

 • Justacandy Sweet Factory
 • Holly Stone
 • Up Shot Bar
 • Börekçi Tevfik
 • Seraser Fine Dining Restaurant
 • Kaleiçi Meyhanesi
 • Castle Cafe Restoran
 • Kaleiçi Steak Gastro Bar
 • Route Burger

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu