Nerede - Nasıl Gidilir

Altınbeşik Mağarası Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti

Altınbeşik Mağarası traverten oluşumlarından etkileneceksiniz. Mağaraya mistik bir yolculuk için tekneye binebilirsiniz. Özellikle göl kenarındaki 44 metre yüksekliğindeki traverten sizi şaşırtacak.

Altınbeşik Mağarası’nın henüz tam olarak araştırılıp araştırılmayan kısmı bile 7000 metreyi bulmaktadır. Mağaraya kano veya tekne ile girebilir ve içini aydınlatan projektörlerin çarpıcı görüntülerini yakalayabilirsiniz. Altınbeşik Mağarası gezisi hayatınızın en heyecan verici deneyimi olabilir.

Phaselis Antik Kenti Ulaşım Rehberini inceleyebilirsiniz…

Altınbeşik Mağarası Hakkında Bilgi

altinbesik-magarasi
Altınbeşik Mağarası

Altınbeşik Mağaraları Milli Parkı, Antalya’nın İbradı ilçesine bağlı Ürünlü köyü sınırları içerisinde yer alıyor. Altınbeşik Mağarası, adını zirvesindeki Altınbeşik Tepesi’nden alır. Altınbeşik Mağarası, Orta Toroslar’da karstik yapıda üç katlı bir mağara olarak bilinmektedir. Altınbeşik Mağarası girişinden itibaren ilk 200 metrelik alan üst katmanda mağaranın alt katmanını oluşturan sarkıt ve dikitlerden oluşmakta ve sorunlu alan hep su altındadır.

Alt orta tabaka alanı ise yer altı su yollarının olduğu bir alandır ve kurak mevsim ve sonbaharda durum net bir şekilde görülür. Altınbeşik Mağarası girişinden itibaren ilk 200 metre mağaranın alt seviyesidir ve ilk 200 metre hep su altındadır. Alt seviye 200 metre yüksekliğindeki bir gölden sonra 40 metrelik bir düşüşle son buluyor. O bölgenin dibi tamamen su ile kaplıdır. Duvarın son kısmı sarkıt oluşumları açısından en zengin bölge ve Altınbeşik Mağarası’nın en güzel yeri olarak biliniyor…

Altınbeşik Mağarası Nerede & Nasıl Gidilir?

Altınbeşik Mağarası Milli Parkı’nın Antalya şehir merkezine uzaklığı 130 km’dir. Antalya’nın İbradı ilçesinde bulunan Altınbeşik Mağarası Milli Parkı’na ulaşmak için kendi aracınızla ulaşım sağlamalısınız.

Manavgat ve Antalya şehir merkezleri üzerinden İbradı ilçesine giden yolu takip etmeniz ve yol üzerindeki köy ürün tabelalarını takip etmeniz gerekiyor. Dilerseniz navigasyon üzerinden de ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma olmadığı için kendi aracınızla gelmelisiniz.

Altınbeşik Mağarası Giriş Ücreti

Altınbeşik Mağarası giriş ücretini aşağıda bulunan tablodan öğrenebilirsiniz.

Kişi başı giriş ücreti: 13 TL
İndirimli kişi başı ücreti: 6,50 TL
Bisiklet ile giriş ücreti: 13 TL
Motosiklet ile giriş ücreti: 26 TL
Otomobil ve kamyonet giriş ücreti: 39 TL
Minibüs giriş ücreti: 117 TL
Midibüs giriş ücreti: 195 TL
Otobüs giriş ücreti: 390 TL

 

Altınbeşik Mağarası’nın Özellikleri

altinbesik-magarasi
Altınbeşik Mağarası
  • Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise üçüncü büyük yeraltı gölüne sahiptir.
  • Mağaranın keşfedilen kısmı yaklaşık 5.000-500 metre uzunluğundadır.
  • Mağaranın girişinde 15 metre derinliğinde ve 125 metre uzunluğunda bir göl bulunmaktadır.
  • Gölün ortasında doğal bir kaya köprüsü var.
  • Gölün kenarında 44 metre yüksekliğinde dik bir traverten var. Üç kollu mağarada canlı dalların arasından sekiz metre yüksekliğinde bir dere akıyor.
  • Mağara içerisinde 20 farklı gölet bulunmaktadır.
  • Fosil kolları dışında traverten ve çatlaklarla kaplı olan mağaranın su kaynağının, girişte gölün kenarındaki traverten tabanı olduğu sanılıyor.
  • Mağara girişinden itibaren ilk 200 metre mağaranın alt seviyesidir ve bu kısım sürekli su altındadır.

Altınbeşik Mağarası Ziyaret Saati

Altınbeşik Mağarası ziyaret saati şu şekildedir:

  • Açılış: 09:00
  • Kapanış: 18:00

*Haftanın her günü ziyaret vardır ancak kış ve ilkbahar mevsimlerinde yağıştan dolayı mağara ziyarete kapalıdır.

Altınbeşik Mağarası Rehber Yorumu

Ülkemin görülmeye değer doğal güzelliklerinden biri… Milli parka gidiş yolu asfalt ve fazla virajlı. Milli parka giriş araç için 39 TL. Mağara girişine vardığınızda ufak bir işletme mevcut. Botla 8-10 kişilik gruplar halinde rehber eşliğinde mağara içini gezebiliyorsunuz.

Yaklaşık 15-20 dk sürüyor. ( Kişi başı ücreti 30 TL)
Botla gezi çok keyifliydi. Özellikle sarkıtlar ve dikitler hayranlık uyandırıcıydı…
Mutlaka mağara içini de görmenizi tavsiye ederim…

Kapanış

Antalya’nın nadide doğal güzelliği Altınbeşik Mağarası sadece Antalya’da değil ülkemizde de çok önemli bir konuma sahiptir. Özellikle Antalyalılar henüz bu mağaraya gitmediyse yağışlar bittikten sonra mutlaka gitmeli!

Eğer daha önce bu mağaraya gittiyseniz deneyimlerinizi ve düşüncelerinizi paylaşmak için aşağıda yer alan yorum bölümünü kullanabilirsiniz. Bu sayede ilk kez gidecek olan okurlarımıza siz de rehberlik edebilirsiniz. Musmutlu keyifli gezmeler dileriz. 😊

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu