Gezilecek Yerler

Adilcevaz’da Gezilecek Yerler

Anadolu’yu gezmek, muhteşem tarihe tanıklık etmek, doğal güzellikleri keşfetmek ve harika yemekler yemek isteyen kişiler için adres her zaman doğu illerimiz olur. Bitlis doğunun en büyük şehirlerinden bir tanesi olmaması sebebiyle genellikle ikinci planda kalıyor. Ancak Bitlis’in kesinlikle görülmesi gereken muhteşem güzellikleri ve tadılması gereken harika yemekleri var.

Bitlis’te nereye gideceğinizi merak ediyorsanız size harika bir önerimiz var. Bitlis’in en önemli ilçelerinden bir tanesi olan Adilcevaz sizin için muhteşem bir adres olabilir. Sizin için hazırladığımız Adilcevaz gezilecek yerler listemizi inceleyebilir ve buradaki alanları gezerken bölge tarihi hakkında inanılmaz bilgiler elde edebilirsiniz.

Bitlis Adilcevaz’da yüzmek mümkündür, yaklaşık olarak 42 km’lik bir sahil şeridine sahiptir. Tarım ve hayvancılık ile geçinen Adilcevaz’ın en meşhur olduğu yiyeceği cevizdir. Adilcevaz’ın anlamı ise ”Cevizler Vadisi” anlamına gelmektedir.

Bolu Abant Gezilecek Yerleri inceleyebilirsiniz.

Adilcevaz Nerede? Nasıl Gidilir?

adilcevaz-kef-kalesi

Bitlis ilinin ilçesi olan Adilcevaz’ın merkeze uzaklığı ortalama 90 km’dir. Adilcevaz’a ulaşmak için Bitlis’ten kalkan ilçe otobüslerine binmeniz yeterlidir. E99 karayolu üzerinde bulunmaktadır.

Konum için tıklayınız…

Adilcevaz’ın Tarihi Hakkında Kısa Bilgi

Adilcevaz‘ın tarihi mağara devrimine kadar dayanmaktadır. Urartular, Persler, Makedonlar sonrasında ise Çaldıran Savaşı ile Osmanlı topraklarına dahil edilmiştir.

Adilcevaz’da Gezilecek Yerler

Adilcevaz’da gezip görebileceğiniz yerler mevcut bunları sizler için sıraladık.

1. Van Gölü

van-golu

Van gölü bildiğiniz üzere ülkemizdeki en büyük göldür. Gölün bu büyük yapısı birçok farklı ile sınırı olmasını sağlıyor. Van Gölü’nü görmek ve gölde gerçekleştirilen aktivitelere katılmak istiyorsanız Van’da bulunmanız şart değil. Adilcevaz’da Van Gölü’ne kıyısı olan ilçelerden bir tanesi. Hatta kıyı uzunluğu bakımından hiçbir ilçenin Van Gölü’ne bu kadar büyük bir kıyısı bulunmuyor.

Van Gölü adeta bir deniz gibi karşınıza çıktığında büyülenmemek elde değil. Bu harika gölde yazın yüzmek mümkün. Bunun yanı sıra gölde turlamanızı sağlayacak olan tekneler de bulunuyor. Görkemi ile Adilcevaz gezilecek yerler listesinde ilk sırayı almayı hak eden Van Gölü’nü görmeden bölgeden dönmeyin.

Konum için tıklayınız…

2. Adilcevaz Sahil Kalesi

adilcevaz-sahil-kalesi
Adilcevaz Sahil Kalesi

Adilcevaz Sahil Kalesini, insanlar inşa ederken göle yakın kalmayı tercih etmişler. Sahil Kalesi bunun en büyük kanıtlarından bir tanesi. Adilcevaz gezilecek yerler listemizde bulunan Sahil Kalesi isminden de anlaşılabileceği gibi Van Gölü sahiline kurulmuş durumda. Sarp kayalıkların üzerine inşa edilen kalesinin surlarının bir kısmı sular altında kalırken bir kısmı dışarıdan görülebiliyor. Kesme taş kullanılarak inşa edilen kulede 38 adet kule yer almakta. İç ve dış olarak iki kısımdan oluşan bu kale Ermenilerin bu bölgede yaşadığı dönemde kurulmuş ve kullanılmaya başlanmıştır. Ermeniler zamanında ismi Artske olarak geçmektedir.

Konum için tıklayınız…

3. Adilcevaz Ulu Cami

adilcevaz-ulu-cami
Adilcevaz Ulu Cami

İlçenin batı kıyısında yer alan Ulu Cami, Sahil Kalesi gibi Van Gölü’nün kıyısında yer alan bir yamacın üzerine kurulmuştur. Yapılış yılı tam olarak bilinmez. Ancak camiden alınan örneklere bakıldığında caminin 14-15. yüzyıllar arasında yapıldığı düşünülür. Eserin Selçuklu dönemine ait olduğunu söyleyen uzmanlar da yer almaktadır.

4. 12 Kubbesi Bulunan Tuğrul Bey Cami

Osmanlı kaynaklarında yer alan bilgilere göre 1580 senesinde inşa edilen cami 450 yaşına yaklaşmış durumda. Yine Van Gölü’nün kıyısına inşa edilen caminin tam 12 adet kubbesi bulunuyor. İnşasına 1572 senesinde başlanan yapının tasarımı Mimar Sinan tarafından yapılmış. Bu etmen de camiyi çok daha değerli bir hale getiriyor. 1965 senesinde küçük bir onarım gerçekleşen cami hala ibadet edilebilir durumda. Tarihe tanıklık etmek istiyorsanız bu camiyi atlamamanızı öneriyoruz.

5. En Yüksek Üçüncü Dağımız: Süphan Dağı

suphan-dagi
Süphan Dağı

Ülkemizin üçüncü en büyük dağı olan Süphan Dağı bölgenin simgelerinden bir tanesi. Adilcevaz ilçesi de bu dağın eteklerine kurulmuş durumda. Haliyle Adilcevaz gezilecek yerler listemizde Süphan Dağı da bulunuyor. Süphan Dağı ülkemizdeki sönmüş volkanik dağlardan bir tanesi. Dağa tırmanış ya da doğa yürüyüşü gibi aktiviteleri yapmak mümkün. Özellikle Ağustos ya da Eylül aylarında giderseniz dağ, bu aktiviteleri yapmak için en uygun halinde olacaktır.

 6. Aygır Gölü

aygir-golu

Aygır Gölü, Süphan Dağının güney tarafında yer almaktadır. Kaynak suları ile beslenmekte olan Aygır Gölü’nün etrafında aynı zaman da mesire alanları da bulunmaktadır. Burada dilerseniz balık tutabilir, piknik yapabilir veya göl manzarasını izleyebilirsiniz. Aygır Gölünün, Bitlis’e olan uzaklığı 130 km Adilcevaz’a ise 8 km uzaklıktadır. Aygır gölü volkanik bir patlama ile gerçekleşmiş olup volkanik set gölü olma özelliğini taşır. Söylentiye göre ismini ilkbahar mevsiminde görülen aygırlardan almaktadır. Giriş ücreti bulunmamaktadır.

Konum için tıklayınız…

7. Urartular Döneminden Gelen Kef Kalesi

kef-kalesi
Kef Kalesi

Urartular döneminden günümüze ulaşmayı başaran Kef Kalesi Adilcevaz gezilecek yerler listemizde son sırada kendisine yer buluyor. 2. Kral Rusa döneminde inşa edilen kale 550 metre yükseklikte, volkanik bir oluşumun üzerine konumlandırılmış. Haliyle ulaşımı biraz zor oluyor. Ancak harcayacağınız zamana değeceğini söyleyebiliriz.

8. Arin Gölü (Sodalı Göl)

Arin Gölü başka bir adı ile Sodalı Göl, Bitlis ilinin Adilcevaz ilçesinde yer almaktadır. Yılın belirli dönemlerinde flamingoları ağırlayan Arin Gölü fotoğraf çekenlere çok güzel pozlar vermektedir. Burada balık tutarak, kuşları izleyerek veya fotoğraf çekerek zaman geçirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu